Pożegnanie Grzegorza

asp. Grzegorz Kołodziejczak 1976 – 2023

W dniu 30 października 2023 roku zmarł asp. spocz. GRZEGORZ KOŁODZIEJCZAK, który od 2022 roku był emerytem Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Ostrowie Wielkopolskim. Urodził się w 1976 roku w Ostrowie Wielkopolskim, gdzie ukończył edukację (szkołę podstawową oraz średnią). Służbę wojskową odbył w Łużyckim Oddziale Straży Granicznej, gdzie prawdopodobnie zrodziła się myśl związania swojej drogi życiowej z formacją mundurową. W roku 1998 po przejściu wymaganych testów, egzaminów i badań rozpoczyna służbę w Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej w Ostrowie Wlkp. Przechodzi kolejne stanowiska ratowników, jednocześnie podnosząc swoje kwalifikacje zawodowe. Kształci się w Szkole Aspirantów PSP w Poznaniu, co umożliwia kolejne awanse służbowe, do szczebla dowódczego włącznie. Asp. Grzegorz Kołodziejczak był również założycielem organizacji związkowej NSZZ „Solidarność” w Komendzie Powiatowej PSP Ostrów Wlkp. oraz jej pierwszym przewodniczącym. Nagła i podstępna choroba przekreśliła dalsze plany zawodowe i rodzinne. W roku 2022 po 25 latach służby mundurowej z uwagi na pogarszający się stan zdrowia zmuszony był podjąć decyzję o wcześniejszym przejściu na emeryturę. Niestety nie był to czas odpoczynku czy wytchnienia, ale nieustanna walka z nieuleczalną chorobą, która zakończyła życie Grzegorza 30 października 2023 roku w wieku zaledwie 47 lat.

Uroczystości pogrzebowe odbyły się w piątek 3 listopada 2023 roku w kościele p.w. Św. Józefa w Jankowie Przygodzkim i zgromadziły ogromną ilość uczestników. W imieniu strażaków czynnych i emerytów PSP kol. Grzegorza pożegnał Komendant Powiatowy PSP w Ostrowie Wielkopolskim, st. bryg. Jacek Wiśniewski. W ostatniej drodze zmarłego uczestniczyli licznie strażacy z ostrowskiej Komendy oraz innych komend PSP woj. wielkopolskiego, a także delegacja z Koła Nr 18 Związku Emerytów Pożarnictwa w Ostrowie Wielkopolskim oraz delegacje OSP.

Uroczystości pogrzebowe w kościele św. Józefa w Jankowie Przygodzkim

Prochy kol. Grzegorza spoczęły na cmentarzu w Jankowie Przygodzkim przy honorach licznie zgromadzonych strażaków oraz asyście sygnałów strażackich samochodów.