Pożegnanie seniora Jana

st. ogn. JAN GRZEŚKOWIAK 1925 – 2020

W dniu 25 grudnia 2020 roku odszedł od nas na zawsze Jan Grześkowiak – najstarszy emeryt Koła Nr 18 Związku Emerytów i Rencistów Pożarnictwa RP w Ostrowie Wielkopolskim

Urodził się 21 czerwca 1925 roku w Pruślinie koło Ostrowa Wlkp. w rodzinie robotniczej jako syn Walentego oraz Marianny z domu Szewczyk.

Niedługo po ukończeniu szkoły zastała Go II wojna światowa. Jako młody kilkunastoletni chłopak praktycznie przez całą okupację pracował jako robotnik w firmach niemieckich aż do roku 1945.  Po zakończeniu wojny podejmował się różnych zajęć, pracując między innymi jako pomocnik elektryka, sprzedawca, strażnik Służby Ochrony Kolei. To  właśnie z koleją związał następnie swoje dalsze zawodowe życie, najpierw jako strażnik, natomiast od 1956 roku jako młodszy inspektor ochrony przeciwpożarowej. Po różnych przekształceniach i reorganizacjach trafił  do Dyrekcji Rejonowej Kolei Państwowych w Ostrowie Wlkp., gdzie już jako inspektor nadzorował stan bezpieczeństwa pożarowego ogromnej ilości obiektów PKP podległych ówczesnej dyrekcji w Ostrowie Wlkp. Warto wspomnieć, że Ostrów Wielkopolski, był wtedy po Poznaniu największym węzłem PKP na terenie Wielkopolski. Nadzorował pokaźny obszar infrastruktury kolejowej Południowej Wielkopolski, rozciągający się od Mieszkowa za Jarocinem do Łęki Opatowskiej za Kępnem oraz od Kobylina do Zduńskiej Woli. Wiązało się to licznymi delegacjami i wyjazdami służbowymi na kontrole, odbiory i szkolenia w zakresie ochrony przeciwpożarowej. Kwalifikacje pożarnicze zawodowego strażaka zdobywał kończąc znane i renomowane w kraju specjalistyczne ośrodki szkolenia pożarniczego we Wrocławiu w roku 1957 oraz w Krakowie w roku 1962, co następnie umożliwiało mu awansowanie w hierarchii zawodowej na kolejne stanowiska, a także w stopniu pożarniczym.

Zawodową służbę pożarniczą zakończył w roku 1983 w stopniu starszego ogniomistrza z łącznym stażem pracy i służby wynoszącym 43 lata.

Jan oprócz pracy zawodowej był także oddanym społecznikiem, działając między innymi w takich organizacjach jak: Liga Obrony Kraju, Ochotnicza Straż Pożarna, Polski Czerwony Krzyż. Był też bardzo zasłużonym honorowym krwiodawcom, oddając przez wiele lat sporą ilość litrów tej jakże cennej i potrzebnej substancji – ratującej niejednokrotnie ludzkie życie.

         Za swoją działalność został odznaczony najwyższą złotą odznaką „Zasłużony Honorowy Dawca Krwi”.

            Był także jednym z inicjatorów powołania w Ostrowie Wlkp. w roku 1993 Koła Związku Emerytów Pożarnictwa, a następnie przez 12 lat, czyli 3 kolejne kadencje pełnił w jego Zarządzie funkcję sekretarza.

Wraz z upływem lat ubywało także sił, ale jak długo tylko mógł uczestniczył w posiedzeniach, zebraniach, spotkaniach okolicznościowych i przedsięwzięciach organizowanych przez Koło Emerytów. Ale zawsze starał się służyć pomocą,  dobrą radą i swoim sympatycznym uśmiechem.

W roku 2014 dokładnie 7 czerwca w tej samej świątyni (ostrowskiej Konkatedrze) podczas uroczystej mszy obchodził 50-lecie związku małżeńskiego z żoną Bożeną, w której uczestniczyła rodzina, przyjaciele i strażacy.

Najstarszy ostrowski strażak, honorowy członek Koła Emerytów Pożarnictwa odszedł w pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia w wieku 95 i pół lat.  Przeszedł do krainy wiecznej szczęśliwości, dołączając do wielu Jego strażackich kolegów, którzy Go w tej drodze poprzedzili. 

Jana żegnają: żona Bożena, córki wraz z rodzinami, wnuczęta i prawnuczęta, znajomi, przyjaciele, sąsiedzi oraz koleżanki i koledzy ze środowiska pożarniczego.

Bardzo dziękujemy seniorze Janie za wiele wspaniałych lat i chwil, jakie dane nam było z Tobą spędzić. Byłeś wspaniałym towarzyszem i przyjacielem, zawsze gotowym pomóc drugiemu, jeśli tylko możliwości Ci na to pozwalały.

I takim Cię drogi seniorze, starszy ogniomistrzu Janie na zawsze zapamiętamy, jako niezwykle życzliwego oraz uśmiechniętego człowieka.

Uroczystości pogrzebowe śp. Jana Grześkowiaka odbyły się w dniu 31 grudnia 2020 roku w ostrowskiej Konkatedrze, a następnie na cmentarzu przy ul. Limanowskiego. W drodze na miejsce wiecznego spoczynku Janowi towarzyszyli: członkowie rodziny, znajomi, sąsiedzi oraz liczne delegacje, w tym: Komendy Powiatowej PSP, Koła Emerytów Pożarnictwa Nr 18 oraz OSP miasta Ostrowa Wielkopolskiego. Zacnego seniora pożegnały dźwięki alarmowe syren strażackich samochodów KP PSP oraz sygnał trębacza „Cisza”.

Spoczywaj w spokoju Przyjacielu Janie !

A.M.