Wizyta u niemieckich strażaków w Welver

W dniach 25-28 kwietnia 2018 roku 8-osobowa delegacji ostrowskich strażaków PSP (czynnych i emerytów) przebywała z wizytą u niemieckich strażaków w Welver (powiat Soest – Północna Nadrenia Westfalia). Współpraca ze strażakami z Welver trwa nieprzerwanie od 1997 roku i polega na wzajemnych kontaktach 2 razy w roku (kwiecień i wrzesień).

W programie tegorocznej wizyty niemieccy koledzy przygotowali dla ostrowskich strażaków między innymi następujące zagadnienia tematyczne:

1) Wizyta w Bazie Lotniczego Pogotowia Ratunkowego w mieście Greven niedaleko Munster (około 80 km od Welver). Zapoznanie się z funkcjonowaniem i wyposażeniem Bazy, a w szczególności stacjonującym tam helikopterem.

2) Zwiedzenie Fabryki Opakowań firmy Feldmann w Geseke (powiat Soest – 40 km od Welver), gdzie zapoznano się z procesem produkcyjnym oraz stosowanymi systemami zabezpieczeń przeciwpożarowych hal produkcyjnych i magazynowych.

3) Wizyta w Muzeum Straży Pożarnej w mieście Arnsberg, bardzo bogato i wszechstronnie wyposażonym w bardzo dużą ilość eksponatów obrazujących wszelkiego rodzaju sikawki konne, pojazdy, pompy, sprzęt i urządzenia pożarnicze, a także umundurowanie i wyposażenie osobiste strażaków, zestawy do ćwiczeń sportowych, sprzęt łączności etc.

Jak zwykle mogliśmy liczyć na gościnność i urozmaicony program wizyty.

Niemieccy strażacy postanowili także wspomnieć dwie ważne postacie ostrowskiego pożarnictwa, którzy w roku 2019 odeszli z naszych szeregów, a mianowicie byłego komendanta i prezesa Dh mjr Tadeusza Cyferta oraz prezesa Dh Krzysztofa Paprockiego.

Skład delegacji:

1) Karol Cieluch – kierownik delegacji

2) Roman Bladziak

3) Sławomir Bunk

4) Miłosz Kaczmarek

5) Jerzy Kwiasowski

6) Andrzej Morta

7) Marcin Rosik

8) Zbigniew Szarejko

Szef delegacji Karol Cieluch – członek Zarządu Koła Nr 18 Związku Emerytów Pożarnictwa w Ostrowie Wielkopolskim, z odpowiedzialnej funkcji wywiązał się bardzo dobrze.
A.M.s