Zmarł mgr poż. w st. spocz Tadeusz Cyfert

Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Ostrowie Wielkopolskim z głębokim żalem zawiadamia, że w dniu 16 kwietnia 2019 roku w wieku 92 lat zmarł ś.p. mjr poż. Tadeusz Cyfert (urodzony 1 marca 1927 roku) – Komendant Miejski Straży Pożarnych w Ostrowie Wielkopolskim w latach 1958-1961 oraz Komendant Rejonowy Straży Pożarnych w Ostrowie Wielkopolskim w latach 1975-1981. Od wczesnych swoich lat związany był z pożarnictwem ochotniczym i zawodowym. W ochotniczym pożarnictwie działał czynnie ponad 75 lat. Od 2001 do 2016 roku pełnił funkcję prezesa Ochotniczej Straży Pożarnej w Ostrowie Wielkopolskim, a następnie został Prezesem Honorowym tejże jednostki. W latach 60 i 70-tych ubiegłego wieku współorganizator powstania w ostrowskich zakładach pracy jednostek ochotniczych straży pożarnej. Współzałożyciel Izby Pamięci o tematyce strażackiej dotyczącej przede wszystkim miasta Ostrowa Wielkopolskiego, mieszczącej się w remizie ostrowskiej OSP przy ul. Staszica. Był w gronie osób, które przyczyniły się do tego, że ostrowska OSP otrzymała sztandar, a budynek jej remizy ozdobiła figura św. Floriana – ufundowana przez Druha majora Tadeusza Cyferta.

Posiadał wiele odznaczeń i wyróżnień, do których należą m.in. Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Medal Honorowy im. Józefa Tuliszkowskiego, Złoty Znak Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej, a także otrzymany w roku 2017 medal Republiki Ostrowskiej.

Major Tadeusz Cyfert w naszej pamięci zapamiętany zostanie jako oficer o dużym doświadczeniu zawodowym i niezwykle bogatej wiedzy na temat historii ostrowskiego pożarnictwa, a także wielki społecznik i pasjonat bez reszty oddany straży pożarnej. A nade wszystko jako bardzo serdeczny oraz życzliwy kolega i przyjaciel na którego zawsze można było liczyć.

Opr. A.M; R.M.

Jednocześnie informujemy, że Msza Święta zostanie odprawiona 23 kwietnia 2019 roku (wtorek) o godzinie ll00 w Parafii pw. Św. Pawła Apostoła w Ostrowie Wielkopolskim przy ulicy Paderewskiego, po czym nastąpi złożenie ciała do grobu na cmentarzu przy ulicy Limanowskiego.